Smagekasse: 12 vine fra Jura
Denne smagekasse indeholder ikke bare de 3 Jura-vine, som er med i podcasten Vin for Begyndere (klik her for at se mere), men også hele 9 yderligere vine til dig, der virkelig vil udforske det vidunderlige vinområde yderligere.
Dvs. i alt 12 vine der giver dig muligheden for at smage 1 mousserende, 4 hvide, 5 røde, 1 gul vin og den helt særlige Macvin. Jura-Jura-Jura!
God fornøjelse!
Du kan også selv blande din kasse og spare 25% på al Jura her.
Kassen med 12 vine, der sender dig ud i hjørnerne af Jura
Smagekassen indeholder 12 vine
De 3 vine fra podcasten
- Arbois Poulsard 2023, fra kooperativet i Arbois (lys og sart rødvin - nærmest rosé)
- Arbois Savagnin En Guille-Bouton 2024, Domaine Grand (frisk og knivskarp Savagnin - wow! Ingen oxidative noter her)
- Côtes du Jura Vin Jaune 2018, Caveau des Jacobins (gul vin - velkommen til Jura! Ganske enkelt vidunder-vin!)
samt 9 ekstra vine (som ikke omtales i podcasten)
- Trousseau 2023, Victor Richard (lys rød med overraskende saft og kraft)
- Côtes du Jura Rouge 2022, Béthanie (Blanding af Poulsard, Trousseau og Pinot Noir. Den kan man ikke ikke holde af!)
- Côtes du Jura Chardonnay 2024, Domaine Grand (frisk og levende Chardonnay med masser af energi. Domaine Grand er en stjerne!)
- Le Paradis 2023, Victor Richard (klassisk blanding af Chardonnay og Savagnin - let oxideret og dermed dejlig jurask)
- Côtes du Jura Tradition 2021, Domaine Grand (endnu et hvidt blend - her med mere af det hele fra Domaine Grand. 3 års lagring.)
- Love Poulsard 2022, Béthanie (super populære Poulsard med mere rød frugt og kraft end den der omtale i podcasten)
- Côtes du Jura Pinot Noir En Prêle 2023, Domaine Grand (Prangende Pinot fra Domaine Grand. Giv den luft - masser af luft!)
- Crémant du Jura NV, Béthanie (Blanding af Chardonnay og Pinot Noir med et Jura-touch af Savagnin. Top-kvalitet)
- Macvin, Caveau des Jacobins (sød, oxideret, vild og sådan en vin der tager al opmærksomheden)
Sådan får du mest ud af vinene fra podcasten
Der er tale om relativt unge vine, så det er ikke fordi, du har travlt med få dem åbnet. Men når du lytter til podcasten, bliver det svært at holde fingrene fra proptrækkeren.
I Jura drikker de rød før hvid. Det er typisk fordi, mange af deres hvide har det oxiderede præg, som ikke skal forstyrre det røde.
Den røde kan med fordel serveres let afkølet.
Arbois Savagnin serveres som en klassisk hvidvin - gerne ved 8-10 grader. Vinens friskhed og syre gør, at den også smager godt ved lidt lunere temperaturer.
Vin Jaune skal serveres ved 15-16 grader - det er vigtigt, den ikke er for kold, hvilket ikke passer med de særlige oxiderede aromaer. Men hvis du vil eksperimentere, så prøv at servere den kølig og find ud af, hvordan den åbner sig op og kommer i balance, når temperaturen stiger.
Servér dem i gode vinglas – hvidvinsglas vil være passende til alle tre vine.
Vinene kan sagtens nydes over flere timer og vil udvikle sig over flere dage, hvis tålmodigheden er til det. Hold dem på køl hvis først proppen er taget af.
God fornøjelse!